Dijagnoza i tretman


Konačnu dijagnozu cerebralne paralize postavlja neuropedijatar i/ili fizijatar.Budući da nema dva ista deteta  s cerebralnom paralizom potreban je individualni program tretmana. Fizikalni terapeut, radni terapeut i govorni terapeut nastojat će poboljšaju detetov posturalni tonus, pokrete i govor.


 Učinkovitost fizikalnog tretmana zavisi od  težine oštećenja mozga i postojanja drugih oštećenja, kao što su malformacije i defekti , epilepsija i drugo, od vremena  kad je započet tretman, koliko je ciljan i kakvim se intenzitetom sprovodi.

Devojcica sa Cerebralnom paralizom


Osim oštećenja pokreta i položaja, dete sa cerebralnom paralizom može imati i druga stanja koja ometaju rast i učenje. To su mentalna retardacija, konvulzije, problemi vida, oštećenja sluha, govorni poremećaji, problemi učenja, poremećaj pažnje i hiperaktivnost.

Roditelji moraju prihvatiti svoje dete kao osobu kojoj se dogodilo da ima cerebralnu paralizu, a ne kao cerebralno paralizirano dete. Najvažniji terapeuti  u tretmanu deteta su roditelji. S rastom deteta individualna terapija postaje nedovoljna. Dete je potrebno uključiti u vrtić, a kasnije i u školu.

I na kraju, ali ne i najmanje važno: ne postoji niti jedan opravdani razlog zbog kojega osoba s cerebralnom paralizom ne bi mogla zasnovati radni odnos za zanimanje za koje je osposobljena.




1 коментар:

  1. Vježbe su jako važne za oboljele od cerebralne paralize i znatno mogu pomoći, a kako je svaka pomoć dobrodošla, to možemo i putem novih uređaja koji slušaju glasovne naredbe korisnika. Jer i sami znamo kako i najobičniji poslovi i radnje u domu nisu ni jednostavne ni lake. Naredbe poput otključavanja-zaključavanja vrata, paljenja ili gašenja tv-a mogu olakšati i tako težak život oboljelih. Cerebralna paraliza

    ОдговориИзбриши