Terapija Cerebralne paralize




Neurorazvojna terapija - Bobath

Temeljni elementi neurorazvojne terapije po Bobath su: inhibicija abnormalnih refleksnih aktivnosti,koje se produženo zadrzavaju kod dece s cerebralnom paralizom, zatim pocetak izvrsavanja normalnih,svesnih a zatim automatizovanih pokreta,razvoj najvaznijih motornih pokreta,okretanje,sedenje,stajanje i odrzavanje ravnoteze u tim pokretima,normalizacija misicnog tonusa ,smanjenje hipertonusa sto olaksava izvodjenje pokreta deci sa spasticnim oblikom paralize. Normalizacija mišicnog tonusa pomaže deci s hipotonim oblikom cerebralne paralize odnosno ataksičnoj i diskinetsko-atetotskoj cerebralnoj paralizi razvijanjem antigravitacijskog mehanizma i fiksiranja pokreta i ravnoteže .

Rad sa decom po Bobathu


Kineziološka terapija po Vojti

Kineziološka terapija po Vojti koristi pobuđivanje dva kompleksa refleksnog pokretanja: refleksno puzanje i refleksno okretanje podraživanjem određenih tačaka (zona). Time se nastoje postici osnovni principi lokomocije: usklađeno, automatski upravljano držanje tela(posturalni stav), premeštaj težišta trupa i njegovo suprostavljanje sili zemljine teze, fazni mišicni rad s određenim segmentalnim pokretima ekstremiteta, glave,kicme, tj.usmerena voljna motorika.


 Dodatno, kineziološkom terapijom po Vojti postižemo bolju kvalitetnu respiracijsku  funkciju, povecan rast kostiju pa tako i prevenciju sekunarnih smetnji na potpornom aparatu, zatim poboljšanje govora, stereognozije, hemianoptičkih smetnji. Kod refleksne lokomocije pored mišicnih kontrakcija poprečno prugaste muskulature aktivira se i glatka muskulatura (gastrointestinalni trakt, urogenitalni trakt) što omogucuje bolji motilitet creva i urodinamiku.




Medikamentozna terapija


Medikamentnom terapijom pokušava se takođe regulisati tonus mišica a time i poboljšati opseg i kvalitet pokreta. Od medikamentne terapije najviše se koristi baklofen za smanjenjem spazma mišica, per os ili intratekalno. Delovanje baklofena povezuje se s delovanjem na  GABA receptore SŽS. U vecini slučajeva postiže se smanjenje mišicnog tonusa, pojedinačnih bolnih spazama.
Primena Botulinum toksina 

Botox A i B (botulinum toksin) nalazi sve vecu primenu u terapiji dece s cerebralnom paralizom kaonadoknada fizioterapiji i ortozama kako bi se umanjili problemi spastičnosti i nogu ili deformacije stopala koji onemogucuju ili otežavaju hod. Intramuskularna primena  botulinumtoksin (BT-a) pruža mogucnost ciljane terapije da se smanji spastičnost u specifičnoj mišicnoj regiji. Rezultati brojnih studija upucuju na povoljan efekat ove terapije u smanjenju spazma i poboljšanju funkcionalne pokretljivosti dece sa spasticitetom,plegijom ili hemiplegijom.


Cerebralna paraliza nije samo medicinski problem, ona je kompleksni meicinski, psihološki i socijalni problem. Čitav niz neuroloških i psiholoških problema, problema učenja, školovanja i zapošljavanja traži interisciplinarni pristup. Takođe potrebno je unaprediti zaštitu takvihosoba i obavestiti javnost o njihovim pravima i potrebama.Ne smemo zaboraviti da su deca i odrasli s cerebralnom paralizom prvenstveno osobe koje trebaju ljubav, pomoc i podrsku kao i svi ostali…


Važna je podrska!


Kada dete ima oštećenje mozga, onda će različiti simptomi i znakovi voditi roditelje da posumnjaju da nešto nije u redu. Neki od tih simptoma i znakova su: otežano sisanje, disanje i gutanje, što pobuđuje sumnju na leziju mozga; slaba kontrola glave posle dobi od tri meseca; prekomerna napetost ili mlohavost mišića; nesposobnost sedenja bez potpore od 8. meseca; upotreba samo jedne strane tela; poteškoće hranjenja; jaka iritabilnost; odsutnost osmeha.

Нема коментара:

Постави коментар